Brezilya Samba Perküsyon - Ritim Grubu - Samba Band


Algo-Ritmo Perküsyon Grubu, Samba Band oluşumuyla Brezilya'nın karnaval ateşini Türkiye'ye taşımakta ve performans sergilediği organizasyonlarda adeta bir festival havası estirmektedir.

Açılışlar, ürün lansmanları, AVM organizasyon etkinlikleri, fuar stand organizasyonları, kongreler, seminerler, firma toplantıları, ritim workshoplar, ritim takım çalışmaları, kurumsal perküsyon eğitimleri, şirket etkinlikleri, düğünler, özel konseptli parti organizasyonları, yılbaşı partileri, sosyal sorumluluk projeleri, sokak festivalleri, okul şenlikleri, spor karşılaşmalarında tribün şovları ve konser organizasyonlarında yer alan Algo-Ritmo, etkinliğin yapısına uygun olarak Brezilya Carnaval Bateria (Samba Perküsyon Grubu), Sokak Bandosu veya Latin Brass Band olarak çeşitli şekillerde sahne alabilmektedir.

Algo-Ritmo, etkinliğin yapısına uygun olarak farklı repertuar ve gösteri seçenekleri sunabilmektedir.


Bilgi ve teklif talepleriniz için 0539 975 89 99 nolu telefonumuz veya info@algo-ritmo.com e-mail adresimiz aracılığıyla bizimle irtibata geçiniz.

Karnaval Samba Perküsyon Ritim Orkestrası   Batucada Samba Ritim Perküsyon Grubu - Algo-Ritmo
     
Carnaval Bateria (Samba Perküsyon Grubu) - Istanbul - Türkiye   Algo-Ritmo Samba Band
     
Brezilya Samba Carnaval Perküsyon Gurubu   Brezilya Samba Perküsyon Ritim Grubu
   

Brezilya Samba Perküsyon

Tarihçe: Brezilya, dünyanın alan olarak en 5. büyük ülkesi olmasının dışında Güney Amerika kıtasının diğer ülkelerinden de dil ve kültür olarak da farklılık gösteren bir ülke olarak dikkati çekmektedir. Bu, Brezilya müziğine de dolaylı olarak yansımıştır. 16. yüzyılda Portekizlilerin şu an Bahia olarak adlandırılan bölgeyi keşfetmeleri, burayı başta tarım yapmak üzere kullanmaya başlamaları ve Afrika’dan (özellikle Angola ve Kongo) köle getirmeye başlamaları günümüz Brezilya müziğinin oluşmasında önemli rol oynamıştır. Bundan dolayı günümüzdeki Brezilya müziği Yerli Amerika, Afrika ve İber Yarımadası müziklerinin yüzyıllar boyunca aynı coğrafyada birbirleri ile etkileşmeleri, birleşmeleri ve değişmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Günümüz Brezilya müziğinin en popüler türü Samba’dır. Samba kelimesinin orijini için iki ayrı açıklama vardır. İlki göbek dansı anlamına gelen Sem-ba, diğeri ise dua etmek anlamına gelen San-ba’dır. Günümüzde bilinen Samba daha çok Rio bölgesinde çalınan sambadır. Samba’da çoğunlukla, 4/4 lük ölçü kullanılan Afro-Cuban gibi Orta-Güney Amerika müziklerinden farklı olarak 2/4 lük ölçüler ağırlıktadır. Temelini Choro verilen müzik türünden alan Sambanın bölgesine ve çalınmaya başladığı zaman dilimine göre Samba Rio, Partido Alto, Neo-pagode, Pagode, Samba de breque, Samba-canção, Samba-enredo, Samba-reggae, Samba de Roda ve Jongo gibi çeşitli türleri vardır.

Şarkı, dans ve müziğin bir kombinasyonu olan Samba, Brezilya perküsyonunun en fazla kullanıldığı müzik türüdür. Özellikle de 1930’lu yıllarda Rio’da başlayan karnaval ve yarışma sonrasında Brezilya perküsyonu dünyada yaygın ve popüler olmaya başlamıştır. Escola de Samba denilen samba okulları, tüm sene boyunca Şubat-Mart aylarında gerçekleştirilen
Rio karnavalına hazırlanmaktadırlar. Bateria denilen perküsyon orkestralarında çok çeşitli perküsyon enstrümanları kullanılmaktadır. 300-400 kişiye varan baterialar, gösterinin ana unsurlarından birini oluşturmaktadır.

Günümüzde tüm dünyada Brezilya müzik ve perküsyonu, pop müzik de dahil olmak üzere kullanılmaktadır.

Brezilya samba perküsyon orkestramızda kullandığımız enstrümanlardan bazıları:

Perküsyon Enstrümanları: Surdo, Repinique, Zabumba, Tarol, Tambourim, Pandeiro, Caixixi, Berimbau, Cuica, Agogo, Triangle, Ganza, Apito

Nefesli Enstrümanlar: Trompet, saksafon, klarnet

Etkinliklerimize Referanslar Bölümümüzden Ulaşabilirsiniz
Algo-Ritmo Perküsyon Grubu - Video (TV Performansı)

 
  Telefon: 0539 975 89 99
E-mail:
info@algo-ritmo.com
 
   
  Ritim Grubu - Şirketlere Ritim Workshop - Fuar Stand Organizasyonlarınıza Müzik Grubu -
Sokak Bandosu - Spor Karşılaşmalarında (Maçlarda) Perküsyon Show